TCG Online Güncel Duyurular!

TCG Online Tüm Kartlar!

TCG Online Yeni Başlayanlar!

Konularda En Basit Kart Ekleme Metodu!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PTCGO Oyun Rehberi-102 (Nasıl Oynanır?)
#1
Bir Yerden Başlamak Lazım

 
60 karta sahip iki oyuncu anlaşarak pokemon kart oyunu mücadelesine başlarlar. İlk önce kimin başlayacağına dair iki oyuncudan rastgele birine renkli veya renksiz taraflardan hangisi seçeceği sorularak bozukluk atışı yapılır. Tahminini doğru yapan kişi oyuna ilk başlama hakkını elde eder, oyuna başlama hakkını karşı oyuncuya devredebilir. Karşı oyuncu buna itiraz edemez.


 
Bütün Kartlar Derhal Yerine!

 
Sahip olduğunuz 60 kart karıştırılır ve üstteki 7 kartı elinize alırsınız. Mutlak surette temel (Basic) seviye bir pokemon ile oyuna başlamak zorundasınız. Temel pokemon kartı aktif bölüme yerleştirildikten sonra, 6 kart ödül kartı bölümüne gömülür ve destenizde 47 kart kalır. Temel pokemon yok ise temel pokemon gelene kadar otomatik olarak deste karıştırılıp karıştırılıp 7 kart çekilir ve temel pokemon kartı aranır. Temel pokemon bulana kadar çektiğiniz her 7 kart için rakip oyuncu destesinden 1 kart fazla çekme imkânı bulur. Bu imkânı kullanmak kendi elindedir. Eğer stratejiniz gereği masanızda 7 karttan fazla kart istemiyorsanız, bu durumu reddebilirsiniz. Temel seviye pokemonumuz geldi diyelim, bu kartı aktif pokemon bölümüne koymak zorundasınızdır. Baktınız oyun başlangıcında elinizde aktif pokemon bölümdeki pokemon harici temel pokemon kartlarınız var, bunları oyunun en başında yedek pokemon bölümüne koyabilirsiniz, bu tercihi yapmak zorunda değilsinizdir. Yedek pokemon bölümüne en fazla 5 kart yerleştirebilirsiniz.


 
Tura Neler Dâhil?

 
Oyuna ilk başlayan oyuncu atak yapamaz. Her oyuncu ilk turunda temel pokemonunu evrimleştiremez.

Oyuncular bir tur içerisinde aşağıda belirtilen eylemleri gerçekleştirir.
1.     Tur oyuncuya devrolduğunda destesinden 1 adet kart otomatik olarak eline geçer.
2.      a) Temel seviye bir pokemonunu yedek bölüme koyabilir.
       b) Gerek aktif, gerek yedek pokemonlarını bir üst levele evrimleştirebilir.
       c) Seçtiğiniz bir adet pokemona, tur dâhilinde sadece 1 adet enerji kartı ekleyebilirsiniz.
       d) Aktif pokemonunu, yedek bölüme çekebilir. Ancak yer değiştirip aktif pokemon bölümüne geçen pokemonunuzu o tur içinde geri çekemezsiniz. Yani bir tur içerisinde ancak bir adet pokemonunuzu geri çekme hakkınız vardır.
       e) Her bir pokemona kendine özgü özel yeteneğini (ability) kullanabilir. Yani diyelim ki 3 adet özel yeteneği olan pokemonunuz var, siz bu 3 pokemonun da özel yeteneğinden aynı tur içerisinde farklı farklı yararlanabilirsiniz.
       f) Trainer kartlarını oynayabilir.
            - Supporter kartını sadece bir tura mahsus olmak üzere kullanabilirsiniz.
            - Item kartınızı bir tur içerisinde doyana kadar kullanabilirsiniz.
            - Stadyum kartınızı sadece bir tura mahsus olmak üzere kullanabilirsiniz. (Yanlış anlaşılma olmasın, diyelim ki elinizde iki adet stadyum kartı var, siz bunlardan sadece birini aktif edebilirsiniz. Daha yeni aktif ettiğiniz stadyum kartının üstüne bir stadyum kartı eklemeniz için bir tur beklemeniz gerekir)
3. Ee artık bir zahmet atak yapabiliyorsan yap da, tur karşı tarafa geçsin. Ve böylece tur tamamlanır. 
Pokemonu Nasıl Eğitirsin?

 

Pokemona ait sağlık puanı kadar veya daha fazlası kadar damage vurulursa, pokemonunuz elenir ve elenen pokemonun ruhuna, elediği oyuncu bir ödül kartı çeker.
 
Pokemonlar birbiriyle nasıl savaşır, neler gerekir, özel durumlar nelerdir, pokemonuma bir haller oluyor sorularına cevap vermek gerekirse;
 
Pokemon kartında nelerin ne anlama geldiğini daha önceki seride açıklamıştım. Şimdi ayrıntılı bir şekilde atak değerlerini, hangi tür enerji kartları gerektiği, varsa atak yapması durumunda rakibin veya kendisinin nasıl bir hale geleceği, falan filan işte.

       

Birinci sıradaki atağını yapmam için mutlaka bir elektrik enerji kartını bu pokemona eklemem lazım, yoksa hiçbir efsaneliği kalmaz, öyle bakakalır. Lazım olan enerji kartını (1) ekledikten sonra Zapdos’a yakışmayacak derecede karşı rakibin pokemonuna ‘Drill Peck’ (delici bir şekilde gagalamak) (2) atağı ile 20 damage (3) vururum.
 
Gelelim ikinci sıradaki atağını yapmaya, bu atağı yapmak için mutlak surette 2 adet elektrik enerjisi kartı (4) ve adı lazım değil herhangi bir tür bir adet enerji kartına (5) ihtiyaç duyuyorum. Diyelim bunu da sağladık, sonra ‘Raging Thunder’ (öfkeli gök gürlemesi) (6) ile rakibin pokemonuna bir güzel 120 damage (7) vuruyorum. Ama ilgili atağın açıklama kısmına bakınca görüyorum ki yaptığım atak enginlere sığmayıp, taşmış ‘yedekte bir pokemonun varsa bir zahmet seçtiğin bir yedek pokemona 40 damage vur, bunların elektrik atağına karşı zayıflığı veya direnci olsa da yine 40 damage vur’ (8) diyor. Sadece 40 damage vuruyorum yedekteki pokemona durumu ne olursa olsun, ne eksik ne fazla.
 
Karşı rakip Zapdos’a saldıracak oldu diyelim. Eğer karşı rakip elektrik türü bir pokemon ise bizim efsaneye yaptığı atağın 2 katı kadar damage (9) vurur. Yok eğer rakibinizin pokemonu dövüş pokemonu ise yaptığı atak 20 damage (10) daha az olur. İşte bunlar hep zayıflık ve direnç durumudur.
 
Baktım Zapdos çok damage yemiş, ben bunu yedeğe çekeyim diyorsanız, 2 enerji kartınıza (11) veda etmeniz gerekmektedir. Eğer bunlar yok ise, pokemonunuzu yedek bölümüne alamazsınız.
 

 

Özel Haller
 
 
Bir pokemonun atağı veya özel yeteneğinden dolayı ya da trainer kartlarının kullanılması sonucu sadece aktif durumdaki pokemonların başına 5 farklı özel hal gelebilir. Bunlar;
 
Uyku (Asleep) = Pokemonunuza uyku durumuna sokabilecek bir saldırı yapıldı diyelim. Tur size geçerken uyku durumundaki pokemon için bir yazı-tura atılır. Eğer renkli taraf gelirse pokemonunuz uyanır, eğer renksiz taraf gelirse uyanamaz, bu durum sonucunda pokemonunuzu geri çekemez veya pokemonunuz ile atak yapamazsınız. Pokemonunuz uyku durumda iken turunuzu tamamlarsanız, karşı oyuncuya tur geçerken uyanması için bir yazı-tura daha atılır. Pokemon uyanana kadar yazı-tura atılmaya devam edilir. Pokemonunuz uyku durumunda iken ekstradan bir damage almaz, sadece pokemonunuzu kullanamazsınız.
 
Yanma (Burned) = Bir pokemon yanma durumuna geçmiş ise, tur size geçerken yazı-tura atılır. Eğer renkli kısım gelirse pokemonunuz zarar görmez, ama eğer ki renksiz kısım gelirse 20 damage zarar görür. Her tur başı ve tur sonu yazı-tura atılmaya devam edilir ve renksiz kısım geldikçe hep 20 damage zarar görür.
 
Kafa Karışıklığı (Confused) =  Bu duruma giren pokemon için ancak atak yapacağı zaman yazı-tura atılır. Eğer renksiz kısım gelirse kendisine 30 damage zarar verir, renkli kısım gelirse atağını başarı ile yapar. Statüsünün değişmesi için ekstradan yazı-tura atılmaz, iyileşene kadar statüsü devam eder.
 
Kımıldayamama (Paralyzed) = Bu duruma sahip pokemon bir nevi uyku durumda belirtilen duruma girer. Ne geri çekilebilir, ne de atak yapılabilir. Durumunun değişmesi için yazı-tura atılmaz. Bu durum sadece bir tur için geçerlidir. Tur karşı rakibe geçtiği anda, sağlıklı haline geri döner.
 
Zehirlenme (Poisoned) = Tur size geçtiği anda pokemonunuz 10 damage alır ve karşıya geçtiği anda da 10 damage daha alır. Bu durumun değişmesi için yazı-tura atılmaz veya 10 damage alıp, almayacağı için yazı-tura atılmaz. İyileşmedikçe gelen-giden tur başına 10 damage almaya devam eder.
 
 

Ben Bu Durumdan Bu Pokemonları Nasıl Kurtararım?
 
 
Bir pokemonu özel halden kurtarmak için yapılacak 3 yöntem vardır.
 
1-    Pokemonunuzu yedeğe çekebilirsiniz.
2-    Eğer pokemonunuz evrimleşebiliyorsa, evrimleştiği anda özel halinden kurtarırsınız.
3-    Çeşitli trainer kartları ile iyileştirebilirsiniz.

   
 

Birinci sıradaki yaptığım atak rakip pokemona direkt bir damage vurmaz. Ama atağın altındaki açıklama ışığında, atak yapıldıktan sonra rakip pokemon kafa karışıklığı ve zehirlenme özel durumuna geçiyor.
 
İkinci atağı yapacak olursam, eğer karşı pokemon herhangi bir özel hal içerisinde ise 50 + üstüne bir 30 damage daha yaparım. Karşı pokemon iyice deliye bağlar.

 


Nasıl Bir Stratejim Olmalı?

 
Oyunu kazanmak için stratejiden önce mutlaka şans olmalı, eğer ben kendi şansımı kendim oluştururum diyorsanız onun için de zekâya ihtiyacınız olacak. Zekâ mı şans mı deseniz, ben yine şans derim.
 
Sağlık puanı ve üstelik level 2 pokemona kadar evrilebilecek temel bir pokemonunuz olur, elinizde de bir sürü enerji kartı ve/veya işinize o an için yaramayacak kartınız olursa, sizi hiçbir strateji kurtaramaz. Çünkü yapabileceğiniz bir şey yoktur. Desteden sürekli işe yarar bir kart gelsin diye bekler durursunuz. Ama rakibiniz sizi beklemez, hemen eleyiverir.
 
Şans meselesini aştık diyelim, aşağıda belirttiğim birkaç tüyoya uymanızı tavsiye ederim.
 
-       Yedekte mutlaka bir pokemonunuz olsun, yedek pokemon olmadan aktif pokemon elendiğinde oyun sizin için bitmiş olur.
-       Yedekte bekleyen ve atak yapması için gereken bir pokemonu hazır bulundurun. Onu enerji kartları ile beslemeye çalışın. Karşı rakip beklenmedik hamleler yaparak, güvendiğiniz pokemonu eler ve yedeğinizde zayıf pokemonlar bulundukça bunları tek tek eler. Güvendiğiniz yedek bir pokemon belirleyin ve ona yatırım yapın.
-       Retreat (Geri çekilme) bedeli çok fazla enerji kartı isteyen pokemonları kullanmaktan uzak durun, enerji kartı gelmedikçe rakibiniz bu pokemona gözünüzün önünde işkence yapar, durur. Ya da bunu bir strateji olarak da kullanabilirsiniz. Siz bu pokemon ile rakibinizi oyalarken, yedek bölümdeki pokemonlara yatırım yaparsınız. Aynı şekilde sağlık puanı az olan pokemonunuz aktif ise onun ile atak yapmaya çalışmayın, yedek bölümü besleyin.
-       Bana göre trainer kartları, pokemon kartı ve enerji kartlarından daha önemlidir. Oyunu ileri seviyede oynadığınızda bu kartların ne derece işlevli olduklarını anlarsınız. Kendiniz oluşturacak olduğunuz destelerde trainer kartlarını stratejinize göre özenle seçmeye çalışın. Pokemon ve enerji kartlarınızdan fazla trainer kartınız olsun. Özellikle item trainer kartı, çünkü supporter trainer kartını bir tur içerisinde sadece bir kez kullanabilirsiniz.
-       Rakibinizi sürekli bozmaya çalışın, bir yandan atak yapmaya çalışırken, bir yandan da onun düzenini bozun. Bu ikisini yaptıkça kazanma ihtimaliniz yükselir.
-       Özel yeteneği veya özel atağı olan pokemonları tercih etmeye çalışın. Bunlar size oldukça fazla avantaj sağlar.
-       Eğer theme deck ile oynuyorsanız, her theme destesinde hangi kartlar bulunuyor, öğrenmeye çalışın. Böylece rakibinizin nasıl bir hamle yapacağını az çok öğrenmiş olur ve ona göre strateji oluşturursunuz.
-       Diğer destelerde işiniz biraz daha şansa kalmıştır. Birçok sürpriz hamle ile karşılarsınız. Oyun içerisinde birçok stratejiye olanak sağlayan kartlar bulunmaktadır. Size bunları tek tek anlatmam pek mümkün değil. Oluşturmuş olduğum desteleri tanıtmaya çalışıyorum, orada birbirinden değişik stratejileri görebilirsiniz. Ancak yine de bu oyunu oynadıkça öğrenirsiniz.OYUNUN NASIL OYNANDIĞI ANLAMAYAN OLDUYSA, OYUN ÜZERİNDEN BENİ EKLESİN (tenebreux35), AÇIKLAMALI VE UYGULAMALI OLARAK ÖĞRETMEYE ÇALIŞIRIM.
Ara
#2
Merhabalar, aranızda yeniyim ve yanlış yere yazdığımı farkındayım. Bakındım ama doğru yeri bulamadım yeniler için. Burası kart forumu sanırım, ben anime forumundan geliyorum. Böyle deyince de uzaydan dünyaya gelmişim gibi oldu sanki :D Bunu sonra silebilirsiniz, önemli değil. Sizlere çok merak ettiğim bir şeyi soracağım.
http://pokemonturkiye.com/mybb/ Bu siteye baktığımda dost site olduğunuzu gördüm ve sizlere sormak istedim, o foruma ne oldu? admin nerede? Forum geçen seneden beri kapalı...
Ve oraya bağlı bu site https://pokemonizle.net/ 8 aydır bölüm yüklenmiyor. İlk 17 sezon tamamlanmış ve hiçbir film yüklenmemiş. Site tasarım değişikliğine gidince bölümleri yeniden yüklemeye başladılar ama uzun süredir hareket yok.
Ara
#3
(09/06/2018, 19:29)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhabalar, aranızda yeniyim ve yanlış yere yazdığımı farkındayım. Bakındım ama doğru yeri bulamadım yeniler için. Burası kart forumu sanırım, ben anime forumundan geliyorum. Böyle deyince de uzaydan dünyaya gelmişim gibi oldu sanki :D Bunu sonra silebilirsiniz, önemli değil. Sizlere çok merak ettiğim bir şeyi soracağım.
http://pokemonturkiye.com/mybb/ Bu siteye baktığımda dost site olduğunuzu gördüm ve sizlere sormak istedim, o foruma ne oldu? admin nerede? Forum geçen seneden beri kapalı...
Ve oraya bağlı bu site https://pokemonizle.net/ 8 aydır bölüm yüklenmiyor. İlk 17 sezon tamamlanmış ve hiçbir film yüklenmemiş. Site tasarım değişikliğine gidince bölümleri yeniden yüklemeye başladılar ama uzun süredir hareket yok.

Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Pokémon Türkiye dost sitemizdir, ancak ne zaman faaliyete geçeceği hakkında bir bilgimiz yok maalesef. Forumda şekil değişikliğine gidildi ama faaliyete geçemedi henüz. Yılbaşından beri böyle, yeni site linkide https://pokemonturkiye.com/wp/ budur. mybb değil. Belki facebook sayfalarına mesaj atarak öğrenebiliriz durumu. Ama cevap verirler mi bilemiyorum.

#4
(11/06/2018, 23:13)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(09/06/2018, 19:29)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhabalar, aranızda yeniyim ve yanlış yere yazdığımı farkındayım. Bakındım ama doğru yeri bulamadım yeniler için. Burası kart forumu sanırım, ben anime forumundan geliyorum. Böyle deyince de uzaydan dünyaya gelmişim gibi oldu sanki :D Bunu sonra silebilirsiniz, önemli değil. Sizlere çok merak ettiğim bir şeyi soracağım.
http://pokemonturkiye.com/mybb/ Bu siteye baktığımda dost site olduğunuzu gördüm ve sizlere sormak istedim, o foruma ne oldu? admin nerede? Forum geçen seneden beri kapalı...
Ve oraya bağlı bu site https://pokemonizle.net/ 8 aydır bölüm yüklenmiyor. İlk 17 sezon tamamlanmış ve hiçbir film yüklenmemiş. Site tasarım değişikliğine gidince bölümleri yeniden yüklemeye başladılar ama uzun süredir hareket yok.

Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Pokémon Türkiye dost sitemizdir, ancak ne zaman faaliyete geçeceği hakkında bir bilgimiz yok maalesef. Forumda şekil değişikliğine gidildi ama faaliyete geçemedi henüz. Yılbaşından beri böyle, yeni site linkide https://pokemonturkiye.com/wp/  budur. mybb değil. Belki facebook sayfalarına mesaj atarak öğrenebiliriz durumu. Ama cevap verirler mi bilemiyorum.
Teşekkür ederim dostum bilgi için. Facebook sayfalarına bir soralım bence de.
Ara
#5
(13/06/2018, 10:50)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(11/06/2018, 23:13)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Pokémon Türkiye dost sitemizdir, ancak ne zaman faaliyete geçeceği hakkında bir bilgimiz yok maalesef. Forumda şekil değişikliğine gidildi ama faaliyete geçemedi henüz. Yılbaşından beri böyle, yeni site linkide https://pokemonturkiye.com/wp/  budur. mybb değil. Belki facebook sayfalarına mesaj atarak öğrenebiliriz durumu. Ama cevap verirler mi bilemiyorum.
Teşekkür ederim dostum bilgi için. Facebook sayfalarına bir soralım bence de.

Uzun zamandır facebook adreslerinden de sorulara cevap vermediklerini öğrendim.

#6
(16/06/2018, 00:39)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(13/06/2018, 10:50)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(11/06/2018, 23:13)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Pokémon Türkiye dost sitemizdir, ancak ne zaman faaliyete geçeceği hakkında bir bilgimiz yok maalesef. Forumda şekil değişikliğine gidildi ama faaliyete geçemedi henüz. Yılbaşından beri böyle, yeni site linkide https://pokemonturkiye.com/wp/  budur. mybb değil. Belki facebook sayfalarına mesaj atarak öğrenebiliriz durumu. Ama cevap verirler mi bilemiyorum.
Teşekkür ederim dostum bilgi için. Facebook sayfalarına bir soralım bence de.

Uzun zamandır facebook adreslerinden de sorulara cevap vermediklerini öğrendim.

Başına bir şey mi geldi acaba. Bir de ana sayfasında 2008-2015 yazıyor. http://pokemonturkiye.com/ O forum hatırladığım kadarıyla 35 bin kişi falandı. Belki de daha fazla. Bu kadar büyük bir kitlesi olan forum neden geçen seneden beri kapalı olur ki. Sitede bölüm yüklemeyi de bıraktı. 20.sezon ve diğerlerini nerede bulabiliriz dostum.
Ara
#7
(26/06/2018, 18:14)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(16/06/2018, 00:39)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(13/06/2018, 10:50)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(11/06/2018, 23:13)Zombi TR Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz. :) Pokémon Türkiye dost sitemizdir, ancak ne zaman faaliyete geçeceği hakkında bir bilgimiz yok maalesef. Forumda şekil değişikliğine gidildi ama faaliyete geçemedi henüz. Yılbaşından beri böyle, yeni site linkide https://pokemonturkiye.com/wp/  budur. mybb değil. Belki facebook sayfalarına mesaj atarak öğrenebiliriz durumu. Ama cevap verirler mi bilemiyorum.
Teşekkür ederim dostum bilgi için. Facebook sayfalarına bir soralım bence de.

Uzun zamandır facebook adreslerinden de sorulara cevap vermediklerini öğrendim.

Başına bir şey mi geldi acaba. Bir de ana sayfasında 2008-2015 yazıyor. http://pokemonturkiye.com/ O forum hatırladığım kadarıyla 35 bin kişi falandı. Belki de daha fazla. Bu kadar büyük bir kitlesi olan forum neden geçen seneden beri kapalı olur ki. Sitede bölüm yüklemeyi de bıraktı. 20.sezon ve diğerlerini nerede bulabiliriz dostum.https://pokemonturkiye.com/wp/ Yeni versiyon çok iticiydi bence, üzerine de koymadılar. :D 40.659 üyesi var sitenin.

#8
Bugün mesaj attım. İlkin tabii otomatik cevap veriyor. Daha sonra yeniden mesaj attım. Bu sefer kendisi gördü. Cevap vermedi, sonra yine attım. Onu da akşam görmüş. Hatta anizm admini ile görüştüm. Onun da mesajlara bakma yetkisi var çünkü. ''Yok ben bakmadım. Demek Metin veya Eray online'' dedi.

https://i.hizliresim.com/qvPQM5.png 

https://i.hizliresim.com/g6ZBYL.png
Ara
#9
(28/06/2018, 12:02)Kai Hiwatari Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Bugün mesaj attım. İlkin tabii otomatik cevap veriyor. Daha sonra yeniden mesaj attım. Bu sefer kendisi gördü. Cevap vermedi, sonra yine attım. Onu da akşam görmüş. Hatta anizm admini ile görüştüm. Onun da mesajlara bakma yetkisi var çünkü. ''Yok ben bakmadım. Demek Metin veya Eray online'' dedi.

https://i.hizliresim.com/qvPQM5.png 

https://i.hizliresim.com/g6ZBYL.png

Diyecek birşey bulamıyorum. :/ Bu yorumu bile zor yaptım şuanda. :D

#10
Botların bu konuya dadanması sebebiyle konu kilitlenmiştir!

 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Pokemon.Tcgtr.Net Pokemon Trading Card Game Online oyunu hakkında bilgi içeren fan yapımı bir forum sitesidir.

Orjinal site ile resmi hiçbir bağı yoktur.

Sitemiz üzerinde kullanılan kartlar ve karakter isimleri GAME FREAK,Pokémon, Nintendo firmasına aittir.

© 2016 Pokémon. © 1995–2016 Nintendo/Creatures Inc./GAME FREAK inc. Pokémon, Pokémon character names trademarks of Nintendo.

TCGTR.Net - Trading Card Game Türkiye Forum Hakkında

İçerik Hazırlanıyor.

İçerik Hazırlanıyor.