TCG Online Güncel Duyurular!

TCG Online Tüm Kartlar!

TCG Online Yeni Başlayanlar!

Konularda En Basit Kart Ekleme Metodu!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PTCGO Oyun Rehberi-101 (Oyun İçerisinde Yer Alan Kartlara İlişkin Bilgi ve Tanımlar)
#1
Oyunda oynayacak olduğunuz her bir deste 60 adet karttan oluşur ve oluşmak zorundadır. 60 kart içerisinde pokemon, trainer ve enerji olmak 3 adet kart bölümü yer almaktadır.. Bir destede mutlak surette pokemon kartının yer alması gerekmektedir. Trainer ve/veya enerji kartı olmadan da deste oluşturabilirsiniz. 5 farklı olay neticesinde oyun kazanabilirsiniz.

- Yerde size ait gömülü bir şekilde bulunan 6 adet ödül kartını bitirmeniz durumunda 
- Aktif pokemonunu elediğiniz rakibinizin yedek bölümünde pokemon yok ise (bu duruma ani ölüm denir),
- Rakibinize verilen sürenin bitmesi durumunda,
- Rakibinizin destesindeki tüm kartların bitmesi durumunda,
- Rakibinizin aktif bölüme bir pokemon kartı koyamaması durumunda, (Belki rakibiniz destesinde sadece 1 adet pokemon kartına yer vermiş olup, o pokemon kartının da 6 adet ödül kartları içerisinde bulunması halinde)


60 kartın oyun içerisinde hangi alanlarda yer aldığını ve oyundaki alanların ne anlama geldiğini ‘Oyundaki Alanlara İlişkin Tanımlar’ konu başlığı altında belirtmiştim.


Bilmeniz gereken başka bir durum ise enerji kartları hariç destenizde birbiriyle aynı en fazla 4 adet kart bulundurabiliyor olduğunuzdur.

   


Pokemon Kartı Nedir?


Pokemonun ne olduğunu anlatmama gerek yok heralde :D Kısaca pokemonu temsil eden kartlardır. Rakibinizi elemenize sağlayacak olan bu kartlarda illa ki atak yapmaya yönelik bir pokemonun olması şart değildir. Dediğim gibi sadece rakibinizin pokemon kartlarını eleyerek kazanmanız gerekmemektedir. Her pokemon kartında bulunan bölümler şu şekildedir.

   


1-    Pokemonun hangi evrim aşamasında göstermekte olup, evrilmiş ise evrildiği önceki pokemonun resmi bulunur.
2-    Pokemonun ismi yer alır.
3-    Pokemonun sağlık puanını (Hit Point) gösterir.
4-    Pokemonun hangi türü temsil ettiğini belirtir.
5-    Pokedex içerisindeki numarası ile birlikte pokemonun karakterine ait tanım ve fiziksel özellik bilgisi bulunur.
6-    Pokemonun varsa özel yeteneğini (ability) gösterir.
7-    Yapabileceği atak veya ataklar yer alır. Bu bölümde atağın hangi enerji kartı türüyle yapılacağı, yapılacak atak için gereken enerji kartı miktarı, atağın vuracağı damage ve/veya atağın kullanılması durumunda yaşanacak özel durumlar belirtilir.
8-    Pokemona özgü zayıflık (weakness) ve direnç (resistance) durumunun hangi türlere karşı olduğu yer alır.
9-    Pokemon aktif bölümde ise yedek bölüme çekilmesi için gereken enerji kartı miktarı gösterilir.
10- Pokemon kartının kaç yılında üretildiği bilgisi bulunmaktadır.
11- Pokemonu tanıtıcı bilgilere verilir.
12- Pokemon kartının çizerine ait isim-soyisim veya firma adı belirtilir.
13- Pokemon kartının bulunduğu seri içerisindeki numarasını ve o seride yer alan toplam kart adedi sayısı belirtilir. Ayrıca nadirlik durumu da burada yer alır.
14- Pokemon kartının hangi seriye ait olduğunu gösterir, seriye özgü sembol yer alır.

   


Pokemon kartları da oyun içerisinde çeşitli türde olabilmektedir. Yazının yazılma tarihi itibariyle şu an birbirinden farklı 6 çeşit pokemon kartı bulunmaktadır. Bunlar;


1 – Bebek Pokemon (Call of Legends ve HGSS jenerasyonunda bulabileceğiniz pokemon türleridir. Sağlık puanları oldukça düşüktür. Oyun içerisinde bu pokemonlara ait bazı özel yeteneklerden dolayı kullanılmaktadır)

resim
   
2- Temel ve evrimleşmiş pokemonlar (Oyun içinde temel halde bulunan ve level 1, level 2 olmak üzere evrimleşmiş halleri de bulunabilen pokemonlardır. Oyun içerisinde en çok yer alan pokemon kartlarıdır. Özel bir trainer kartı kullanılmadığı sürece ilk tur hariç, diğer her bir turda pokemon evrimleştirme imkânı verilir)

resimresimresim

   
3 – EX ve Mega-EX pokemonlar (Bu pokemonlar direk evrimleşmiş veya temel durumda yer alan pokemonlardır. Bir level 2 pokemonu, ex pokemon olarak temel durumda yer alabilir. Sağlık puanı ve atak güçleri diğer pokemon kartlarına göre oldukça yüksektir. Ex pokemonu da evrimleştirerek Mega-Ex pokemon haline getirebilirsiniz. Tabi bu daha yüksek sağlık puanını ve daha güçlü atağı da beraberinde getirir. Eğer trainer kartı olan '... spirit link' kartını ex pokemonuna eklemezseniz, mega-ex pokemon olduğunda tur direkt karşı tarafa geçer. Bu pokemon elendiği takdirde, rakibiniz 2 adet ödül kartı alır.)

resimresim

   
4- Pokemon BREAK (Ancak temel ve evrimleşmiş pokemonlar üzerinde bir nevi tekrardan evrim geçirerek oluşan pokemonlardır. Altın kaplama şeklinde görülmektedir. En üst seviye evrimde bulunmasından dolayı haliyle sağlık puanı ve atak gücü oldukça yüksektir)

resim

   

5 – Fosil pokemonlar (Ancak fosil trainer kartlarının bulunması durumunda, fosilden evrimleşerek kullanılabilir)

resimresimresim

   
6- Pokemon Efsaneleri (Call of Legends ve HGSS jenerasyonunda bulabileceğiniz pokemon türleridir. 2 farklı parçaya bölünmüş kartlardır ve ancak birleştirilmesi durumunda kullanılabilir. Efsane pokemonları iki adet olmak üzere birlikte veya tek bir halde barındırır)

resimresim

   
 
Eklemeler


Ability, Poké-Body, Poké-Power


resimresimresim

Her pokemonda bulunmayan o pokemona özgü özel yetenek (ability) de bazı pokemonlarda bulunmaktadır. Bu yetenekler sayesinde genellikle enerji kartı kullanımı olmadan oyunda size avantaj oluşturan imkânlar sağlanmaktadır. Bu avantajlara örnek vermek gerekirse, ex pokemon saldırılarından etkilenmemek, yedekteki pokemona elinizde bulunan enerji kartını ekleyebilmek, pokemona enerji kartı eklemesi durumunda karşı rakibinizin pokemonunu uyku durumuna getirebilmek, pokemonlar arası enerji kartı aktarabilmek, elinizde bulunan enerji kartını kullanarak karşı rakibinize ait pokemona zarar verebilmek gibi çok çeşitli özellikler bulunmaktadır.


Poké-Body ve Poké-Power özelliği ise ability durumuyla hemen hemen aynıdır. Bu özellikler ancak Call of Legends ve HGSS jenerasyonunda yer alan pokemonlarda bulunmaktadır. Poke-Body özelliği pokemonun fiziksel ve mental özelliğinden yola çıkarak oluşturulmuş bir özellik olup, daha çok karşı rakibin atak yapması durumunda dezavantaja düşeceği veya pokemonunuzun özel bir durumda (zehirlenme, yanma gibi) kendine sağlayacağı savunma avantajını barındırmaktadır. Poke-Power ise pokemonun atak değerinden yola çıkarak oluşturulmuş olan bir özelliktir. Bir diğer pokemona enerji kartı aktarma, desteden kart çekme, pokemonunuzun özel bir durumda (zehirlenme, yanma gibi) kendine sağlayacağı atak avantajını içermektedir.

   


Ancient Trait (Antik Özellik)

resim

Sanılmasın ki sadece tarih öncesi pokemonlarda bu özellik bulunmaktadır. Bazı Full Art pokemon kartları ve bazı Ex Pokemonlarda bulunan bu özellik pokemona özgü avantaj sağlamaktadır. Bir nevi ability özelliği gibidir. Mesela bir turda iki kez atak yapabilmek, özel durumlardan etkilenmemek, birden fazla araç item kartına sahip olmak gibi.

   


Team Plasma, Team Aqua ve Team Magma

resimresimresim

Animede ve pokemon oyunlarında bulunan team plasma grubuna ithafen oluşturulmuş olan özel team plasma serilerine ait pokemonlardır. Bu pokemonlar, diğer pokemonlara göre farklı özelliklere sahiptir. Örnek vermek gerekirse; plasma enerji kartı sadece bu pokemonlara eklenebilir, frozen city stadyum kartı aktif olduğunda team plasma olmayan pokemonlara enerji kartı eklendiğinde otomatik olarak 20 damage alıyor olması gibi. Ancak zannedilmesin ki team plasma türü olan kartlar sadece team plasma pokemonlarda kullanılmaktadır. Bu kartlar bazı özel pokemonlara avantaj sağlar, diğer pokemonlar üzerinde de kullanılabilir. Keza team plasma pokemonları da team plasma olmayan kartlar ile kullanılabilir. Bu pokemonlarun atak yapmayı gerektirecek enerji kartları ile ilgili bir durumdur. Yani tüm team plasma pokemonları illa ki plasma enerji kartına ihtiyaç duymamaktadır. Bu durum bazı team plasma pokemonları ile alakalıdır (Lugia Ex, Genesect Ex gibi). Ancak team plasma serilerine ait kartlar birbirleri ile kullanıldığında ortaya başarı ihtimali yüksek stratejiler oluşturulmaktadır.


Aynı durum team aqua ve team magma gruplarına ithafen oluşturulmuş olan pokemonlar içinde geçerlidir. Team aqua ve team magma kartları ve pokemonları da birbirleri ile kullanıldığında başarı sağlama olasılığı yüksek olur. Bazı özel enerji kartları (double magma energy ve double aqua energy), trainer kartları sadece bu pokemonlar üzerinde kullanılır. Trainer kartları diğer seriler içerisinde hiç işlevi yoktur. Ancak pokemonlar işlevli olabilmektedir.


Pokemon Prime

resim

Bu pokemonlar ancak Call of Legends ve HGSS jenerasyonunda bulunmaktadır. Jenerasyonunun bir nevi full art kartıdır ve hepsinin kendine özgü kullanışlı yetenekleri ve atakları bulunmaktadır.

   
 
Trainer Kartı Nedir?


Trainer kartları Supporter, Item, Stadium kartı olmak üzere kendi arasında 3 çeşide ayrılır. Oyun içerisinde size avantaj sağlayabilecek, farklı işlev ve özelliklere ait olan kartlardır.
resim


Supporter kartları, item kartlara göre daha işlevseldir. Ancak supporter kartını sadece bir tur içerisinde bir kez kullanabilirsiniz. Supporter kartını, trainer kartın sağ üst bölümünde kırmızı renkle belirtilen metninden tanıyabilirsiniz.

resim

Item kartlarını bir tur içerisinde sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla bu kartlar size büyük bir avantaj sağlar. Ancak bir supporter kartı kadar işlevsel değildir. Örnek vermek gerekirse; Lysandre supporter kartı ile karşı rakibinizin yedekte bulunan pokemonunu karşınıza alabilirsiniz. Pokemon catcher item kartı da aynı işlevi görmektedir, ancak bu item kartını kullandığınızda yazı-tura atmanız gerekmekte olup, atılan bozukluğun renksiz tarafı gelirse kart işlevsiz olur. Item kartını, trainer kartın sağ üst bölümünde mavi renkle belirtilen metninden tanıyabilirsiniz.

resim

Oyun içerisinde Tool (araç) kartları da bulunmakta olup, item trainer kartı olarak geçmektedir. Bu araç kartları bir pokemona eklenir ve o pokemona bir takım avantajlar sağlar. Duruma özel bir ability olmadıkça bir pokemona, en fazla 1 adet araç kartı eklenebilir.

resim

Stadium kartları aktif olduğu sürece oyun alanındaki her bir pokemona farklı olanaklar sağlar. Oyun içerisinde sadece bir stadyum kartı aktif olabilir, başka bir stadyum kartı ile discard edilebilir. Bu durumu sağlayacak olan diğer trainer kartları da oyun içerisinde mevcuttur. Stadium kartını, trainer kartın sağ üst bölümünde yeşil renkle belirtilen metninden tanıyabilirsiniz.


[b]Eklemeler[/b]


ACE SPEC

resim


Bu kartlardan deste içerisinde en fazla 1 adet bulundurabilirsiniz.  Bu kartlar item trainer kartı olarak yer almakta olup, oldukça işlevli kartlardır.


Team Flare

resim

Rakibinizin Ex pokemonlarına eklenebilen kartlardır. Eklenen pokemonlara olumsuz etki sağlar. Karta sahip pokemon elenirse bu kart sizin discard pile bölümünüze gelir.

[b]Team PlasmaTeam Aqua ve Team Magma[/b]

resimresimresim

Bu serilere özgü trainer kartlar bulunmaktadır. Bu serilere ait olmayan diğer pokemonlarda da kullanılabilir. Ama en iyi işlevini serisine ait pokemonlar ile birlikte yerine getirir.

   


Enerji Kartı Nedir?

resimresimresimresimresim
resimresimresimresim

Pokemonunuz atak yapacak olması durumunda, atağın yapılmasını gerektiren kartlardır. Her bir tür için farklı enerji kartı tipi bulunmaktadır. Oyun içerisinde yer alan 11 adet farklı tür ise;

-       Çimen (Grass)
-       Ateş (Fire)
-       Su (Water)
-       Elektrik (Lightning)
-       Psişik (Psychic)
-       Dövüş (Fighting)
-       Karanlık (Darkness)
-       Steel (Çelik)
-       Peri (Fairy)
-       Ejderha (Dragon)
-       Normal (Colorless)


   

 Bilinen pokemon türlerinin aksine oyunda pokemon türleri kısıtlandırılmıştır. Açıklamak gerekirse,


- Buz türü pokemonlar, su türü pokemonlara dahil edilmiştir.
- Kaya ve toprak türü pokemonlar, dövüş türü pokemonlara dahil edilmiştir.
- Zehir ve hayalet türü pokemonlar, psişik türü pokemonlara dahil edilmiştir.
- Böcek türü pokemonlar, çimen türü pokemonlara dahil edilmiştir.
- Uçuş türü pokemonlar, normal tür pokemonlara dahil edilmiştir.

   

resimresimresim

Enerji kartları oyun içerisinde temel ve özel olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Eğer bir enerji kartının altında açıklama yazmıyor ise o temel enerji kartıdır. Özel enerji kartları ekli olduğu pokemona avantaj sağlar. Mesela strong enerjinin ekli olduğu pokemonun atağını 20 damage arttırması, double dragon enerjinin ekli olduğu dragon türü pokemonda 2 adet enerji kartı yerine geçmesi, prism enerjinin herhangi bir enerji kartı tipi yerine geçmesi gibi.


[b]Team PlasmaTeam Aqua ve Team Magma

resimresimresim

Bu serilere özgü özel enerji kartları bulunmaktadır. Plasma enerji, double team aqua ve double team magma enerji kartları diğer serilere ait pokemonlarda işe yaramaz.
[/b]
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler: TcgTR-Admin , BozRuh , Zombi TR
#2
Anlatımın detaylı ve açıklayıcı olmuş yeni başlayan arkadaşların çok işine yaryacağından eminim ellerine sağlık.
Cevapla
Teşekkür Edenler: tenebreux35
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Pokemon.Tcgtr.Net Pokemon Trading Card Game Online oyunu hakkında bilgi içeren fan yapımı bir forum sitesidir.

Orjinal site ile resmi hiçbir bağı yoktur.

Sitemiz üzerinde kullanılan kartlar ve karakter isimleri GAME FREAK,Pokémon, Nintendo firmasına aittir.

© 2016 Pokémon. © 1995–2016 Nintendo/Creatures Inc./GAME FREAK inc. Pokémon, Pokémon character names trademarks of Nintendo.

TCGTR.Net - Trading Card Game Türkiye Forum Hakkında

İçerik Hazırlanıyor.

İçerik Hazırlanıyor.