TCG Online Güncel Duyurular!

TCG Online Tüm Kartlar!

TCG Online Yeni Başlayanlar!

Konularda En Basit Kart Ekleme Metodu!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oyundaki Alanlara İlişkin Tanımlar
#1
PTCGO oyundaki alanlara ilişkin tanımları aşağıda belirtmekteyim. Forum içerisinde belirtilen tanımları kullanırsak, özellikle ki bir desteyi tanıtırken, kendi içimizde ortak bir dil oluşturmuş oluruz. Böylece de kavram karmaşasının önüne geçeriz

   


El (Hand) : El denilen tabir, aktif ve yedek pokemonların haricinde size verilen tur içerisinde kullanıma imkanınız olan kartlardır. Her bir oyuncu oyunun başında 7 kart ile başlar. Başlangıç kartları içerisinde basic pokemon bulunuyorsa tercih ettiğiniz pokemon aktif alana konulur. Eğer bir basic pokemon 7 adet olan başlangıç kartları arasında yoksa gelene kadar deste karıştırılır. Basic pokemon gelmeyen her tur kadar rakibiniz tur başına 1 adet fazladan kart çekme imkanı bulur.  Eğer özel bir kart kullanmazsa deste bölümündeki kartlar elinize her tur birer adet olmak üzere gelir. Rakibiniz sizin elinizde bulunan kartları özel bir kart veya pokemon özelliğini kullanmadıkça göremez, aynı durum sizin için de geçerlidir.

Ödül Kartları (Prize Cards): Her bir oyuncun yerde çakılı ve görmenizin kısıtlandığı 6 adet kartı bulunur. Bu 6 kartı ancak trainer kartları (town map) ile görme imkanınız olur. Bu 6 adet karta, karşı rakibinizin pokemonunu elemedikçe sahip olamazsınız. Elediğiniz her bir pokemon için bir kart alırsınız. Ancak burada da istisnai durumlar vardır. Ex olan pokemonu elersiniz, 2 adet ödül kartı alırsınız. Hatta 3 adet ödül kartı imkanınız da vardır. Mesela Lugia Ex (Plasma Blast, Legendary Treasures, BW-Promo) veya Articuno (Roaring Skies) ile rakibinizi elediğinizde 1 ödül kartı daha seçerseniz ki karşı rakibin pokemonu ex pokemon ise toplam 3 adet ödül kartı çekersiniz. Tüm ödül kartlarınızı çektiğinizde oyunu kazanmış olursunuz.

Aktif Pokemon (Active Pokemon): Her bir oyuncu mutlaka bir temel pokemonu bu alana sürmek zorundadır. Rakibinize aktif pokemonuzla saldırı yaparsınız, ancak bu demek değildir ki rakibinize sadece aktif pokemonla saldırı yapabilirim. (Zubat_Golbat_Crobat - Phantom Forces) Temel pokemonunuz bulunmadığı durumda 'el' tanımında anlattığım durumu yaşarsınız. Hatta oyun alanınızda hiç bir başlangıç pokemonunuz yoksa (ödül kartlarınız içerisinde bulunmaktadır) rakibiniz direkt oyunu kazanır.

Yedek (Bench): Her bir oyuncu bu alanda en fazla 5 adet olmak üzere pokemon sıralayabilir. Burada bulunan pokemonlar rakibiniz tarafından da görülür.

Atık Bölümü (Discard Pile):  Her bir oyuncunun oyundan ihraç edilmiş (atılmış, kullanım dışı) kartları burada bulunur. Bu kartları rakibiniz de siz de görebilirsiniz. Doğal açıdan rakibinizin sizin pokemonu ve ona ekli enerji ve trainer kartlarıyla beraber saf dışı bırakması durumunda, bu kartlar bu bölüme gider. Kullanmış olduğunuz trainer kartları da bu bölüme gider. Yani oyun içerisinde kullanılmış olan kartlar bu bölüme gider. Öte yandan rakibiniz bazı özel kart ve pokemon saldırıları ile destenizden direkt bu bölüme kart atabilir. ('Team Rocket's Handiwork' kartı kullanımı sonucu veya Durant (BREAKpoint veya Flashfire) gibi pokemonların özel saldırıları ile) 'Discard Pile' tanımı ingilizcede çöp yığını gibi bir anlama gelmektedir. Ancak 'atık bölümü' tanımını kullanmak istedim. Bu konuda önerisi olan varsa bildirebilir.

Deste (Deck): Her bir oyuncu 60 kart ile oynamak zorundadır. Bunların 6 adedi ödül kartı bölümüne konulur, oyun başlangıcında ise 7 adedine de sahip olursunuz. Geri kalan kartlar ise bu bölümde yer alır. Henüz kullanmadığınız kartlar bu bölümde yer almakta olup, özel bir kart (Proffesor Juniper, Bianca vb.) kullanılmakça her tur bir kart destenizden elinize gelir. Bu alan özel bir kart kullanılmadıkça rakibiniz tarafından görülemez.
Aynı zamanda deste tabiri 60 karttan oluşturmuş olduğunuz veya oyun tarafından hazır oluşturulmuş olan kartların tümü için kullanılır. Mesela 'XY: Basic Blue Theme Destesi', eğer bu tabir karıştırılır diyorsanız oyun alanı tabirini de kullanabilirsiniz.

Stadyum Bölümü (Stadium): Stadyum kartının aktif edildiği alandır. Oyun içerisinde sadece 1 adet stadyum kartı aktif olabilir, başka bir stadyum kartı aktif bölüme sürüklendiğinde, eski stadyum kartı discard olur.

Kayıp Alan (Lost Zone): Call of Legends ve HGSS jenerasyonun içerisinde bulunan bazı pokemon ve trainer kartlarının, enerji kartını veya pokemonu gönderebildiği ve bu alana müdahale etme imkanının olmadığı alandır. 
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler: TcgTR-Admin , Zombi TR , BozRuh
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Pokemon.Tcgtr.Net Pokemon Trading Card Game Online oyunu hakkında bilgi içeren fan yapımı bir forum sitesidir.

Orjinal site ile resmi hiçbir bağı yoktur.

Sitemiz üzerinde kullanılan kartlar ve karakter isimleri GAME FREAK,Pokémon, Nintendo firmasına aittir.

© 2016 Pokémon. © 1995–2016 Nintendo/Creatures Inc./GAME FREAK inc. Pokémon, Pokémon character names trademarks of Nintendo.

TCGTR.Net - Trading Card Game Türkiye Forum Hakkında

İçerik Hazırlanıyor.

İçerik Hazırlanıyor.