TCG Online Güncel Duyurular!

TCG Online Tüm Kartlar!

TCG Online Yeni Başlayanlar!

Konularda En Basit Kart Ekleme Metodu!

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geliştirilmiş Night March
#1
   


PTCGO oyununda en çok karşınıza çıkan ve insani en dumur eden oyun alanı 'night march'ı güncel ve geliştirilmiş hali ile tanıtacağım.
 
Gösterilen oyun alanındaki bulunan kartları ve izlemeniz gereken stratejiyi detaylıca açıklamaya çalışacağım.


 
Oyun alanında yer alan kartlar:

resim resim
Shaymin Ex – (XY-Roaring Skies) X 2 (Elinizde yer alması durumda, aktif veya yedek bölüme aldığınız da elinizde 6 kart olana kadar destenizden kart getirir. Bu özelliğinden dolayı oyun içerisinde en çok aranan karttır. Eğer atak yaparsa, atak yaptıktan sonra kendini ve ekli enerji kartlarını elinize çekersiniz)

resim
Joltik - (XY-Phantom Forces) X 4 (Night March atağını yapabilen 3 pokemondan biridir. Temel seviyede yer almaktadır)

resim
Lampent - (XY-Phantom Forces) X 4 (Night March atağını yapabilen 3 pokemondan biridir. İkinci seviyede yer almaktadır)
 
resim
Mew  - (XY-Fates Collide) X 2 (Özelliği sayesinde yedeğinizde bulunan temel seviyedeki bir pokemonun atağını yapabilir, ancak taklit ettiği pokemonun gerektirdiği atağa ait enerji kartı sayısına sahip olması gerekir. Ayrıca kendine ait olan atağını (encounter) yaparak, destenizde yer alan bir pokemonu elinize de getirebilir)

resim
Pumpkaboo – (XY-Phantom Forces) X 4 (Night March atağını yapabilen 3 pokemondan biridir. Temel seviyede yer almaktadır)
 
resim
Acro Bike X 2 (Sonraki 2 tur için destenizden gelecek olan iki karttan birini elinize getirir, seçmediğiniz kartı da discard eder)
 
resim
Battle Compressor X 4 (Destenizden seçmiş olduğunuz herhangi bir 3 kartı discard eder)
 
resim
Puzzle of Time X 4 (2 farklı seçenek sunar. Eğer elinizde bu kart tek haldeyse, destenizden bir sonraki tur gelecek olan 3 kartın hangi sırayla geleceğini belirlersiniz. Eğer elinizde tek değilse, 2 ‘puzzle of time’ kartını kullanarak, discard edilmiş durumdaki herhangi bir kartı elinize getirir)
 
resim
Target Whistle X 1 (Karşı rakibinizin discard durumdaki pokemonunu, rakibinizin yedeğine getirmenizi sağlar)
 
resim resim
Trainers' Mail X 4 (Yerdeki gömülü destenizin en üstteki son 4 kartında trainer kart yer alıyorsa destenize çekmenizi sağlar)
 
resim resim resim
Ultra Ball X 4 (2 tane kartınızı discard edip, istediğiniz levelde bir pokemonu elinize getirmenizi sağlar)
 
resim resim
VS Seeker X 4 (Discard durumdaki supporter kartınızı, tekrar elinize getirmenizi sağlar)

resim resim
 
AZ X 1 (Aktif durumdaki pokemonuzu elinize getirmenizi sağlar ve pokemonuza ait tüm kartları atarak, discard eder)
 
resim
Hex Maniac X 1 (Kartı aktif etmeniz durumunda hiçbir pokemon yeteneğini 1 tur boyunca kullanamaz)
 
resim resim
Lysandre X 1 (Karşı rakibinizin yedekteki pokemonunu, karşınıza almanızı sağlar)
 
resim resim resim resim
N X 2 (Hem sizin, hem rakibinizin kartlarını karıştırıp, kalan ödül kartı kadar kartı elinize getirir)
 
resim
Professor Sycamore X 3 (Elinizdeki tüm kartları atar (discard) ve destenizin en üstteki 7 adet kartı elinize getirir)
 
resim resim
Teammates X 1 (Eğer elinizde rakibinizden daha fazla ödül kartı bulunuyorsa, bu kartı kullanarak istediğiniz 2 kartı destenizden çekerek elinize getirmenizi sağlar)
 
resim
Dimension Valley X 3 (Stadyum kartını aktif etmeniz durumunda her bir psişik pokemonu 1 enerji kartı eksik olarak atak yapar)
 
resim
Fighting Fury Belt X 2 (Karta sahip pokemon 40 sağlık puanı kazanır ve 10 damage daha fazla vurmasını sağlar, ancak sadece temel seviyedeki pokemonlarda işlevini yerine getirir)
 
resim resim
Float Stone X 1 (Karta sahip pokemonuzun, geri çekilme bedeli olan enerji kartına ihtiyaç duymaksızın yedeğe alır)
 
resim
Muscle Band X 1 (Karta sahip pokemon 20 damage daha fazla vurur)
 
resim resim resim resim
Double Colorless Energy X 4 (İki adet normal tür enerji kartı yerine geçer)
 
resim resim resim resim
Electric Energy X 1 (Elektrik türü pokemonlarına ait bir enerji kartıdır)
 


İzlenilecek Strateji
 
Basitçe Night March atağı yapabilen bir pokemona, atağın gerektirdiği kadar enerji kartı ekleyerek rakibinizi elemenizdir. Tabi bu aşamaya gelmek için sadece night march atağına sahip pokemonlarınızı (en başta lampent, çünkü 2. Seviye bir pokemon olup, oluşturmuş olduğunuz oyun alanında 1. seviyesindeki pokemonu olmadığı için; sonrasında pumpkaboo ki 3 enerji kartına ihtiyaç duyar, en son çare olarak da joltik) discard etmeniz gerekir. Discard edebilmeniz için ‘Battle Compressor’, ‘Ultra Ball’, ‘Professor Sycamore’ ve çok ihtiyaç olursa ‘AZ’ kartlarını kullanmanız gerekir. ‘Night March’ atağı yapabilecek pokemonunuz, discard etmiş olduğuz ‘Night March’ atağına sahip pokemon sayısı kadar çarpı 20 damage puanı vurur.

Aktif pokemonuzun joltik veya mew, eğer ‘dimension valley’ stadyum kartı aktif ise en başta mew veya pumpkaboo olması tercih sebebidir. ‘Float Stone’ kartının Shaymin Ex pokemonuna verilmesi uygun olacaktır, çünkü rakibiniz çeşitli kartlar ile bu pokemonu karşısına alabilir. ‘Fighting Fury Belt’ kartını atak yapacak pokemona verirseniz hem +40 HP hem de +10 damage vurma imkânı bulursunuz. Bana göre oyundaki en önemli strateji mümkün olduğunda ‘item’ trainer kartlarını sürekli kullanarak, ideal savaş düzenini sağlamanızdır. Çünkü ‘supporter’ trainer kartlarını sadece 1 tur içinde kullanabilirsiniz. ‘Night March’ atağını yapabilen bir rakibinizi uzun süre beklemeniz bu yüzdendir.


 
Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Gerçi ‘İzlenilecek Strateji’ kısmında baya bir dikkat edilmesi gereken noktaları söyledim. Ama işinizi kolaylaştıracak hususları da burada belirtebilirim.
 
- ‘Battle Compressor’ kartını kullandığınızda oyun sizden 3 kartı discard etmenizi ister, aksi durumda işlevini yerine getirmez. Discard ettiğiniz kartlar içerisinde her zaman night march özelliği olmayan pokemonlar olmayabilir. Bu durumda bazı kartlarınızı oyun stratejinize göre elden çıkarmanız gerekir. 
- Hex Maniac kartını karşınızda sürekli yeteneğini kullanarak korunan bir pokemon olduğunda kullanmanız gerekir. Baktınız karşınızda böyle bir pokemon yok, discard edilme olasılığı yüksek bulunan bir kart haline gelebilir.
- Lysandre kartı bu oyunda sizin için büyük bir öneme kazanabilir. Belki bu kartın sayısını arttırabilirsiniz. Gerçi fazlasıyla VS Seeker kartı yer almakta, tercih sizin.
- Oyun alanında birçok ‘item’ trainer kartı olduğu ve ayrıca birçok kartı discard ettiğiniz için elinizdeki kartlar hemencecik bitebilir ve bu da oyunu kaybetmenize yol açar. Bu durumu göz önünde bulundurarak hareket edin.
- Target Whistle kartını ustaca kullanmanız gerekir. Rakibinize ait elemiş olduğunuz zayıf bir pokemonu rakibinizin yedeğine alıp, daha sonra ‘lysandre’ kartıyla karşınıza alır ve bitirici vuruşu yapabilirsiniz.
- Teammates kartı bu oyun alanında size ilaç gibi gelebilir. Bunun için bir pokemonunuzu feda ettikten sonra, ihtiyacını duyduğunuz 2 kartı elinize getirebilirsiniz.
- Bozukluk atışı sonucu ilk başlamayı kabul etmezseniz, ilk turdan rakibinizin işini bitirme olasılığını oldukça yükseltirsiniz. Çünkü ilk başlarsınız, ilk turda atak yapamazsınız.
- AZ kartını Shaymin Ex için kullanıp tekrar yedeğe alırsanız, elinizde 6 kart olana kadar kart çekmenizi sağlarsınız.


 
Avantajları

- Az enerji kartıyla, çok iş yaparsınız. Ama bu durum size dezavantaj da sağlayabilir. Gereken enerji kartına bir türlü sahip olamayabilirsiniz.
- İlk turdan rakibinizi eleme fırsatınız oldukça yüksektir.
- Fazlasıyla ‘item’ trainer kartlarını bulundurmanız nedeniyle, ideal düzeninizi hızlıca kurabilirsiniz.
- Karşı rakibiniz ya yine mi night march diyerek, oyunu terkeder ve hızlıca kazanırsınız. Ben bu durum ile çok karşılaştım.
- Ultra ball kartı ile hem night march özelliğine sahip pokemonları discard edebiliyorsunuz, hem de ihtiyacınız olduğu bir pokemona da sahip olabiliyorsunuz.


 
Dezavantajları

- 110 gibi düşük bir sağlık puanına sahip shaymin ex pokemonunu, rakibiniz karşısına alıp, elediğinde 2 kart kazanır.
- Tüm pokemonlarınızın sağlık puanı oldukça düşüktür. Rakibiniz kolaylıkla eleyebilir.
- Avantaj kısmında belirtildiği üzere enerji kartına sahip olmanız uzun zaman alabilir. Bu esnada rakibiniz sizin pokemonlarınızı teker teker eler.
- Special Energy kartı kullandığınız için, rakibiniz bunları ‘Enhanced Hammer’ ve - ‘Xerosic kartları ile discard edebilir. Zaten az olan bu kartlardan mahrum kalırsanız, hiçbir atak yapamazsınız. Normal bir enerji kartı kullansanız dahi ‘Team Flare Grunt’ kartının varlığından sakınmanız gerekir. Bu destede giden enerji kartlarını ancak 'Puzzle of Time' kartı ile geri getirebilirsiniz.
Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler: Zombi TR , TcgTR-Admin , BozRuh
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Pokemon.Tcgtr.Net Pokemon Trading Card Game Online oyunu hakkında bilgi içeren fan yapımı bir forum sitesidir.

Orjinal site ile resmi hiçbir bağı yoktur.

Sitemiz üzerinde kullanılan kartlar ve karakter isimleri GAME FREAK,Pokémon, Nintendo firmasına aittir.

© 2016 Pokémon. © 1995–2016 Nintendo/Creatures Inc./GAME FREAK inc. Pokémon, Pokémon character names trademarks of Nintendo.

TCGTR.Net - Trading Card Game Türkiye Forum Hakkında

İçerik Hazırlanıyor.

İçerik Hazırlanıyor.